English English Deutsch Deutsch Türkçe Türkçe

0 553 829 44 16

İLETİŞİME GEÇ

Mobil responsive

Mobil responsive web tasarımı, 2010 yılında ortaya çıkmış ve son zamanlarda web siteleri tarafından sıklıkla uygulanmaya başlamış bir web tasarımı uygulamasıdır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada son yıllarda popüler olan bu tasarım, bir web sitesinin hem mobil hem de tablet kullanımında giriş yapılan cihaza göre sitenin şekillenerek kullanıcıya kolaylık sağlamasına imkan tanır.

Mobil cihazlardan web sitelerine giriş genel olarak kullanıcılar için ciddi bir sorundur. Tablet ve bilgisayar gibi cihazların yanı sıra mobil cihazlardan web sitelerine giriş yapıldığında gerek görsel gerekse metin görünümlerinde boyut ve benzeri gibi görüntü bozuklukları meydana gelebilir. Bu noktada responsive web tasarımı son derece önemli bir yere sahiptir.

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Kelime anlamı olarak “uyumlu web tasarımı” anlamına gelen responsive web tasarımı, mobil ve tablet gibi cihazlardan web sitesin girildiğinde web sitesindeki görsel ve metin boyutlarının ekrana göre otomatik olarak şekillenerek net bir görüntü sunmasını sağlar. Bilgisayar, tablet ve mobil olarak üç farklı aşamadan yapılır. Özellikle mobil responsive web tasarımı, sıklıkla tercih edilir.

Web sitelerine mobil cihazlar üzerinden giriş yapıldığında kullanıcılar, web sitesine giriş yapmakta ve net bir görüntü almakta zorlanır. Eğer web sitesinin mobil responsive web tasarımı var ise web sitesi mobil cihaz ekranına göre otomatik olarak tüm görsel ve yazı görüntüsünü ekrana sığdırır ve kullanıcılar için görüntü kalitesini en üst seviyeye çıkarır.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin mobil uyumluluğunu otomatik olarak sağlayan responsive web tasarımı, kısa bir süre içerisinde oldukça kolay yöntemler ile yapılabilen bir uygulamadır. Bilgisayar ekranında olduğu gibi mobil cihazlarda da web sitesinin kaliteli bir görüntü ile kendisini göstermesi için yapılan bu tasarım, kısa sürede HTML ve CSS yardımı ile yapılabilmektedir.

Tasarımı web sitesine uygulayabilmek için HTML ve CSS haricinde herhangi bir programa ya da uygulama ihtiyaç yoktur. Responsive web tasarımı sırasında tasarım içeriği yaparken ise html5 etiketleri olan <section> ile <aside> etiketleri kullanılır. Ayrıca mobil girişlerde paragraf boyutlarının otomatik ekrana sığdırılması için paragraflar <p> etiketi ile birlikte eklenir.

Responsive Web Tasarımı Özelliği

Mobil cihazlar ile web sitelerine girişte kullanıcılara büyük kullanım kolaylığı sağlaması sayesinde responsive web tasarımı, tamamen kullanıcı dostu olan bir tasarım uygulamasıdır. Kullandığı tek bir domain ile başta mobil cihazlar olmak üzere tüm cihazlardan girişlerde yüksek görüntü çözünürlüğü imkanı sunar. Özellikle günümüzde birçok kurum ve kuruluşun mobil uygulamaya geçmesi bu tasarımın gerekliliğini de arttırmıştır.

Akıllı mobil cihazlarda kullanıcıların web sitelerinde net görüntü alarak hızlı şekilde gezebilmesini sağlayan mobil responsive tasarımı, tek bir tasarım uygulaması ile web sitesinin tüm cihazlarda aynı kalite ve hızda ziyaret edilmesini sağlar. Bu özelliği ile de Türkiye’de ve dünyada son dönemlerde popüler olmuş bir tasarım uygulaması haline gelmiştir.

Responsive Web Tasarımı Avantajları

Teknoloji çağında yaşıyor olmamız beraberinde birçok yeniliği de getirmiştir. Bu yeniliklerden birisi de mobil responsive tasarımdır. Hem kullanıcılara hem de web sitesi sahibine birçok avantaj sunan önemli bir web tasarımıdır. Web sitesine mobil cihazlar üzerinden erişim sağlayan kullanıcıların site içinde gezerken ekran büyütmesine gerek kalmadan görüntüleri otomatik olarak ekrana sığdırması en önemli avantajıdır.

Arama motorlarında web sitesinin görünürlüğünü ve ulaşılabilirliğini arttırırken aynı zamanda web sitesinin URL’sini değiştirmeden SEO uyumlu hale getirilebilmesine imkan tanır. Tüm bu özellikleri ise web sitesi sahiplerine düşük maliyet ile sunar.

Mobil cihazlar için ayrı masaüstü üstü cihazlar için ayrı şekilde tasarımlar yapmak daha fazla maliyete gelirken responsive web tasarımı, daha az maliyet ile ile tüm cihazlarda web sitesinin tüm cihazlar ile uyumluluk göstermesini sağlar.

Leave a Reply