English English Deutsch Deutsch Türkçe Türkçe

0 553 829 44 16

İLETİŞİME GEÇ

Kullanıcı Dostu Web Tasarım

Kullanıcı dostu web tasarım, ziyaretçilerin web sitesinde istediği noktaya ulaşmasını sağlayan önemli bir olgudur. Her sitenin düzeni ve yol haritası farklıdır. Bununla birlikte siteye giren ziyaretçilerin istedikleri sayfaya kolay ve hızlı ulaşabilmesi hem ziyaret sayısını arttırırken hem de diğer yandan ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasını sağlar.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık internet de sosyal hayatın merkezinde yer almaya başlamıştır. Dolayısıyla da artık insanlar neredeyse tüm işlerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. İyi bir web sitesinin ise önemi bu noktada artmıştır. Çünkü kullanıcı dostu web tasarımı olmayan bir sitede ziyaretçilerin kalma süresi ortalama 3 ila 5 saniye arasıdır.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir?

İnternette bulunan her site, Google kriterlerinin süzgecinden mutlaka geçer. Google kriterlerine uyum sağlayan siteler, başta yer alan siteler olmakla birlikte aynı zamanda kullanıcı dostu web sitesi olduğu anlamına gelir. Bu tasarım, ziyaretçilerin site içerisinde aradığını hızlı şekilde bulması ve sitede uzun süre zaman geçirmesi için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Karışık ve göz yorucu bir tema yerine sade ve neyin nerede olduğunu kolaylıkla gösteren bir site yol haritası, görsellerin ve metinlerin etkin bir şekilde dizayn edilerek ziyaretçilere sunulması en önemli özellikleridir. Bu sayede kullanıcı dostu web tasarımı olan bir sitede ziyaretçiler sitede tüm işlemlerini hızlı ve sorunsuz yaparken sitede olabildiğince uzun süre geçirir. Bu da internet sitesinin trafiğini arttıracaktır.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Web sitesi, bir nevi 24 saat boyunca açık olan ve müşterilerine hizmet veren bir mağaza özelliği taşır. Ziyaretçiler günün her saatinde web sitenize giriş yapar ve beklentileri doğrultusunda web sitenizde belirli bir zaman geçirir. Ziyaretçilerin web sitesinde geçirdiği zaman dilimi, web sitesinin tasarımı ile doğru orantılıdır.

Ziyaretçi odaklı ve kullanıcı dostu web tasarımı ile hazırlanmış olan bir web sitesi, her zaman ziyaretçileri daha uzun süre web sitesinde tutmayı ve web sitesinin trafiğini arttırmayı başarır. Tamamen kullanıcı odaklı hazırlanan web tasarımı sayesinde siteye giren ziyaretçiler, istediklerini en kısa sürede bulurken sitede sayfalar arasında hızlı geçişler yaparak iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Özellikleri

İyi bir web tasarımının kullanıcı dostu olması, kullanıcıların beklentilerini hem düzen hem de içerik açısından karşılıyor olması demektir. Kullanıcı dostu web tasarımı ile donatılmış olan bir web sitesinin genel görünümü ve site içi ulaşımı daha başarılı olacağından kullanıcılara iyi bir kullanım imkanı sunar. Kullanıcılara kolaylık sunan bir web tasarımının sahip olması gereken bir takım özellikler vardır;

  • İlk olarak web sitesi içeriğinde kullanıcılara sunduğunuz ürün ya da hizmetler hakkında kapsamlı ve tatmin edici tanıtım bilgileri sunmalısınız.
  • Her kullanıcı girdiği web sitesinde istediği her şey kolay ve hızlı şekilde bulmak ister. Bu sebeple de bir web sitesinde kullanıcılar gezerken basit bir yol gösterici sayesinde aradığı her detaya ulaşabilmelidir.
  • Site hızı ve mobil uyumluluk, kullanıcı dostu web tasarımı konusunda önemli özelliklerdir. Sayfaların hızlı yüklendiği, tüm cihaz ve tarayıcılardan kolayca giriş sağlanabilen mobil uyumlu siteler her zaman kullanıcılar tarafından tam not alan ve sık ziyaret edilen siteler olur.
  • Kullanıcı dostu web tasarımına sahip olan web sitesinde renk, tema ve uyumlar da önemli özelliklerdir. Sade ve uyumlu renkler ile görsel ve metinlerin doğru bir şekilde konumlandırması gerekir. Bu şekilde sitenin genel görünüşü göz yormayacağından ilk bakışta dahi sanal vitrininiz kullanıcı dostu web tasarımı sayesinde müşterilerini kendisine çekecektir.

 

Leave a Reply