English English Deutsch Deutsch Türkçe Türkçe

0 553 829 44 16

İLETİŞİME GEÇ

İnternetten satış yapmak

İnternetten satış yapmak günümüzde popüler bir iş kolu haline gelmiştir. Günümüz şartlarında internet kullanımının artması, insan ihtiyaçlarının daha da artması ve internet ortamında daha fazla kişiye kısa sürede ulaşım sağlayabilmek internet satışlarının reel alışveriş yöntemlerine göre daha da artmasına ortam hazırlamıştır.

İnternet, ucu bucağı olmayan platformdur. Bu geniş mecrada dünyanın bir ucundan diğer bir ucundaki müşteriye bile ulaşmak ve satış yapmak mümkündür. Ancak aktif olarak internetten satış yapmak ve akabinde kazanç sağlamak için bilmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Nitekim internet üzerinden farklı şekillerde şahıs ya da şirket olarak satış yapmak, gelir elde etmek mümkündür.

Dükkan Açmadan İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten ürün ve hizmet satışı yaparak gelir elde etmek için dükkan açma zorunluluğunuz yoktur. Pek tabii dükkan açmadan internetten satış yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için de öncelikle iş planı ile birlikte bütçe ve sermayenin planlamasını yapmak gereklidir. Daha sonrasında ise sağlam bir alt yapısı olan bir e-ticaret sitesi açmanız ve sitenize hem ilgi çekici hem de akılda kalıcı bir isim bulmanız gerekecektir.

E-ticaret sitesi açıp sunulacak ürün ve hizmetlere karar verildikten sonra dükkan açmadan internetten satış yapmak son derece kolay olacaktır. Kira ve iş gücünden tasarruf etmenizi sağlayan bu satış yöntemi; aynı zamanda haftanın yedi günü ve günün her saati açık olan bir mağazaya sahip olmanızı sağlar. Böylece kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşabilir, günün her saatinde satış yapabilirsiniz.

Bireysel Olarak İnternetten Satış Yapmak

İnternetten satış yaparken her satıcının mutlaka fatura kesme yetkisine sahip olması gereklidir. Bu nedenle de mutlaka şahıs, limited ya da anonim şirketi fark etmeksizin mutlaka bireysel de olsa şirket açmak bireysel olarak internetten satış yapmak için gerekli bir durumdur.

Bireysel olarak internet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen girişimciler şahıs şirketi açarak satışlarını bireysel olarak yürütebilirler. Diğer şirket türlerine göre şahıs şirketlerinin vergi yükümlülüğü daha düşüktür. Bu sayede şahıs şirketleri diğer şirketlere göre daha büyük vergi yükümlülüğünün altına girmez.

İnternetten Satış Yapmak İçin Ne Gerekli?

Gerçek bir mağaza açmadan internet üzerinden satış yapmak günümüzde yaygınlaşan ve ciddi bir gelir kapısı haline gelmiş olan bir sektördür. İnternetten satış yapmak isteyenlere öncelikle alt yapısı güçlü ve güvenilir olan bir e-ticaret sitesi gereklidir. Bunun yanı sıra mutlaka ürünlerin temin edileceği bir tedarikçi ile anlaşılmalıdır.

İnternet satışı için gerekli olanlardan birisi de pazaryeri araştırması ve pazarlama kabiliyetidir. Satış yapacağınız pazaryerinin özelliklerini, bu pazaryerinde mevcut kitlenin arz ve taleplerini mutlaka önceden analiz etmelisiniz. Sonrasında ise dikkat çekici içerikler, arama motoru optimizasyonları yapılmış site içerikleri ve farklı reklam araçları ile pazarlama kabiliyetinizi birleştirerek internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekli Evraklar

E-ticaret sitesi ile internetten satış yapmak kolay bir süreç gibi görünse de öncelikle e-ticaret siteniz için gerekli evrakların tamamlanması yasal bir zorunluluktur. E-ticaret sitesi açmak ve e-ticaret yapmak için gerekli evrakların başında MERSİS numarası, vergi kimlik numarası ve e-ticaret sitesini kuracak olan kişilerin fotoğrafları gelir.

Hali hazırda oluşturulmuş olan e-ticaret sitesinin mutlaka bir ismi ve unvanı olmalıdır. Bu e-ticaret sitesi ile “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi” kaydı yaptırdıktan sonra e-ticaret ve internetten satış yapmak isteyenler anında pazarlama ve reklama teknikleri ile hedef kitleye ulaşarak satış yapmaya başlayabilirler.

Leave a Reply